Haber

İngiltere’deki muhalefetten yeni Kuzey İrlanda Protokolü’ne destek

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, bugün Başbakan Rishi Sunak ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından açıklanan yeni Kuzey İrlanda Protokolü’ne (Windsor Çerçeve Anlaşması) destek vereceğini duyurdu.

Başbakan Sunak, von der Leyen ile yaptığı açıklamanın ardından İngiltere Parlamentosu’ndaki milletvekillerine bilgi verdi.

Sunak’ın anlaşmaya ilişkin konuşmasının ardından İşçi Partisi lideri Keir Starmer, “Windsor Çerçeve Anlaşması bizim ulusal çıkarımızadır ve İşçi Partisi de bunu destekleyecektir” dedi. söz konusu.

“Anlaşmanın yürümesi için hepimizin sorumluluğu var.” Starmer, yeşil ve kırmızı şeritlerin Kuzey İrlanda’ya girecek eserlere uygulanacağını da sözlerine ekledi.

Önceki Muhafazakar Parti hükümetlerinin bu anlaşmada başarısız olduğunu belirten Starmer, eski Başbakan Boris Johnson’ın Kuzey İrlanda planını eleştirdi.

Keir Starmer, diğer milletvekillerini ve partileri Windsor Çerçeve Anlaşmasını desteklemeye çağırdı.

Windsor Çerçeve Anlaşması

Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenleyen Kuzey İrlanda Protokolü’nün ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini savunan İngiltere, AB ile müzakerelere başladı. protokolü değiştirmek için.

Müzakereler sonucunda AB ve İngiltere bir anlaşmaya vararak Windsor Çerçeve Anlaşmasını imzaladılar.

Anlaşmaya göre İngiltere’den Kuzey İrlanda’ya giden ürünlerde yeşil şerit, AB’ye gitmesi muhtemel ürünlerde ise kırmızı şerit bulunacak.

Yeşil çizgili eserler, gümrük bürokrasisine takılmadan Kuzey İrlanda’ya girebilecek ve İrlanda Denizi’nde eski protokole göre ürün kontrolü uygulaması kaldırılacak.

Birleşik Krallık onaylı eserlerin ve uyuşturucuların Kuzey İrlanda’da satışının önündeki engeller de kaldırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu